Mivel tudja igazolni, hogy magyar állampolgár?
A magyar állampolgárság igazolható:
- érvényes magyar személyazonosító igazolvánnyal,
- érvényes magyar útlevéllel. Ha az útlevele lejárt, a lejáratát követő egy évig még igazolja a magyar állampolgárságát.
- érvényes állampolgársági bizonyítvánnyal,
- honosítási okirattal, ellenkező bizonyításig,
- a személyiadat- és lakcímnyilvántartásból.
Onnan tudhatja, hogy szerepel a nyilvántartásban, ha van „lakcímkártyája”, illetve volt Magyarországon személyi száma (személyazonosító jele). Ha 1978 után hagyta el az országot, a személyi számát megtalálhatja egy ún. személyi lapon, vagy régi útlevelében, személyazonosító igazolványában.
A magyar születési, házassági anyakönyvi kivonat nem igazolja a magyar állampolgárságot!
A magyar állampolgárság keletkezése
A magyar állampolgár gyermeke születésével automatikusan magyar állampolgár lesz. A magyar állampolgárság keletkezése független a születési helytől. Akár az apa, akár az anya után „örökölhető” a magyar állampolgárság.
Figyelem! Ha Ön a fentiek szerint bizonyítottan magyar állampolgár, és 6 év alatti gyermeke részére igényelne útlevelet, úgy azt a születés magyarországi anyakönyvezésével egyidejűleg megteheti, külön állampolgársági vizsgálatra nincs szükség.
Magyar állampolgárság megszerzése
A magyar állampolgárság megszerzése (visszaszerzése) honosítással, visszahonosítással és nyilatkozattal történhet az érintett személy kérelmére.
1. Honosítás
Kérelmére honosítható a nem magyar állampolgár, ha
a) az állampolgárságról szóló 1993. évi LV. törvényben meghatározott ideig – bevándorolt vagy letelepedett külföldiként – Magyarországon élt. A honosítási kérelem benyújtását megelőző időtartam „alap esetben” nyolc év;
b) a magyar jog szerint büntetlen előéletű és a kérelem elbírálásakor ellene magyar bíróság előtt büntetőeljárás nincs folyamatban;
c) magyarországi lakhatása és megélhetése biztosított;
d) honosítása nem sérti Magyarország közbiztonságát és nemzetbiztonságát;
e) alkotmányos alapismeretekből magyar nyelven vizsgát tett.
1a. Egyszerűsített honosítás
Egyszerűsített honosítás keretében az szerezhet magyar állampolgárságot, aki a fenti b) és d) pontokban foglaltaknak megfelel és
- igazolja, hogy magyar felmenőkkel rendelkezik;
- érti és beszéli a magyar nyelvet.
Szintén magyar állampolgárságot szerezhet egyszerűsített honosítás révén az, aki a fenti b) és d.) pontokban foglaltaknak megfelel, valamint
- magyar állampolgárral legalább 10 éve házasságban él vagy 5 éve házasságban él és született közös gyermekük;
- érti és beszéli a magyar nyelvet.
A honosításhoz szükséges dokumentumokról és az eljárás menetéről a itt olvashat bővebben.
2. Visszahonosítás
Visszahonosítását az a személy kérheti, aki már volt magyar állampolgár, de elvesztette állampolgárságát. (Három elvesztési jogcím esetében az érintett nyilatkozattal szerezheti vissza a magyar állampolgárságát. Lásd a 3. pontot!)
A visszahonosítás feltétele a fenti 1. b) és d) pontban foglaltakon túl a magyar nyelvtudás igazolása. Magyarországi lakóhely és megélhetés igazolása nem feltétel.
3. Nyilatkozat
Nyilatkozattal szerezheti vissza magyar állampolgárságát – lakóhelyétől függetlenül – az, aki állampolgárságát
- megfosztással,
- Németországba történt áttelepítésével, illetve
- 1947. szeptember 15. és 1990. május 2. között elbocsátással vesztette el.
(Más jogcímen elveszített magyar állampolgárság visszahonosítással szerezhető meg újra. Lásd 2. pont!)
Az állampolgársági eljárás szabályait a magyar állampolgárságról szóló 1993. évi LV. törvény tartalmazza. Bővebb információ található továbbá az állampolgársági ügyekben eljáró Budapest Főváros Kormányhivatala (BFKH) honlapján.
A fentiek a munkánk során leggyakrabban előforduló esetek, de az állampolgári szabályok összetettsége miatt nem teljes körű az itt elérhető tájékoztatás. Amennyiben kérdése van az állampolgársági eljárásokkal kapcsolatban, kérjük, szíveskedjen felvenni a kapcsolatot a főkonzulátussal ezen az e-mail címen: konz.man@mfa.gov.hu.